Всеки пети човек според статистиката се оплаква от пърхот. Доста хора погрешно го свързват с лоша хигиена. На практика сърбежът и залющването на кожата под косата са признаци за наличието на това на пръв поглед не толкова опасно, но досадно и трудно лечимо заболяване, чието действие далеч не се изчерпва с чисто естетичния дискомфорт.
Медицината отдавна е доказала, че пърхотът се предизвиква от дрождеподобна гъбичка – Pityrosporum ovale. При обичайно състояние на организма тя не поражда проблеми. Когато обаче равновесието на рН в кожата на окосмената част на главата се наруши и средата се алкализира, гъбичката започва да се размножава по-бързо и поради по-честата подмяна на кожните клетки, води до залющване.
Не е доказано какво точно води до ускорения растеж на гъбичката, но сред най-вероятните причини са увеличеното отделяне на мазнини от организма, хормоналният дисбаланс, стресът, различни болестни състояния на нервната система, подтискане на имунната система, свръхчувствителност към самата гъбичка или дори наследствена податливост към поява на пърхот. Сред рисковите фактори попадат още:
Възраст – пърхотът най-често се появява за първи път по време на пубертета (приблизително по същото време като акнето), а пикът най-често се отчита на възраст около 40 г.
Пол – тъй като статистиката е доказала, че мъжете страдат от пърхот по-често от жените, някои учени смятат, че мъжките хормони играят роля при появата му. При мъжкият пол също така мастните жлези са по-големи – те отделят мазнина, наречена себум.
Мазна коса – гъбичката, приняваща пърхота, се храни с мазнините, отделяни от кожата по горната, окосмена част на главата. Затова, ако имате по-мазна кожа (не само по главата) като правило сте по-податливи на появата на пърхот.
В повечето случаи наличието на пърхот не е необходимо да бъде консултирано с лекар.Пърхотът е хронично състояние, което почти винаги може да бъде контролирано, но това изисква търпение и постоянство. Във всички случаи, ако не наложителна, то е препоръчителна употребата на специален лекарствен шампоан, който може да бъде намерен само в аптеките и дрогериите.
На българския пазар се предлагат няколко вида шампоани, съдържащи активни вещества против пърхут. За шампоаните, базирани на цинк пиритион (като “Head and Shoulders”) и селениум сулфид (“Selsun”), въпреки че са с доказано действие срещу гъбичката, причинител на пърхота, няма достатъчно убедителни клинични изследвания и те не попадат в регистъра на лекарствените продукти в България. Като най-ефективни в борбата срещу пърхота се сочат лекарствените шампоани, съдържащи веществото кетоконазол (най-често в концентрация 2%), което е известно в медицината с широкоспектърното си действие при лечение и профилактика на себореен дерматит, пърхот, разноцветен лишей и други гъбичкови заболявания на кожата. Такъв шампоан е например “Кетозал”, който е регистриран в Изпълнителната агенция по лекарствата. Именно заради активната си съставка (Кетоконазол 2%) той лекува пърхота, като в същото време, благодарение на допълнителните вещества, които съдържа, дава и всички останали предимства на един “обикновен” шампоан.
В проучване на Държавния университет в Сан Франциско, се посочва че веществото кетоконазол “може да помогне, когато другите вещества не успяват”. В изследване на Дерматологичния факултет при Кралския университет Кингстон в Онтарио, Канада, обхващащо 246 пациенти и съпоставящо действието на кетоконазол 2% със селениум сулфид 2,5%, се прави заключение, че кетоконазол е високо ефективен срещу гъбичката, причинител на пърхота и със статистически по-добър и бърз оказан ефект от селениум сулфид. Факултетът по дермопатология при Университетския медицински център, Леге, Белгия, след направено сравнително клинично изследване на лечебния ефект от прилагането на шампоани с кетоконазол 2% и цинк пиритион 1% върху 343 пациенти, страдащи от тежка форма на пърхот и себореен дерматит, установява, че ефектът от кетоконазол е значително по-добър от този на цинк пиритион. Кетоконазол получава по-добра оценка и относно предотвратяване повторната поява на пърхот, както и по отношение на страничните ефекти, които са минимални. При изследване на 575 пациенти с пърхот и себореен дерматит, проведено от факултета по дерматология на Мюнхенския университет, Германия, се установява, че “шампоанът с 2% кетоконазол е високо ефективен не само при лечение на себореен дерматит и пърхот, а и при предотвратяване на повторна поява на заболяването, чрез профилактично третиране веднъж седмично”, а от Медицинския университет Джунтендо в Япония, стигат до извода, че освен при лечение на пърхот и себореен дерматит, двупроцентовия разтвор на кетоконазол е ефикасен като стимулант при растежа на косата и като агент, който влияе за намаляване на косопада и оплешивяването.
Лекарственият шампоан “Кетозал” (кетоконазол 2%), произвеждан от “Химакс Фарма”ЕООД, гр. София, е първият лекарствен препарат от този род, произвеждан в България. Той се характеризира с много добра поносимост, тъй като не се резорбира от организма. Съчетавайки лечебен ефект със свойствата на “нормален” шампоан, “Кетозал” няма отрицателен ефект върху боядисана, побеляла или третирана коса. За лечение на пърхот шампоана се прилага 2 пъти седмично поне за месец, а лятото е най-подходящия период за провеждане на профилактичен курс.
От фирмата-производител съобщават, че българският шампоан против пърхот “Кетозал” може да бъде намерен в аптеките в цялата страна, на конкурентна цена (бел. ред. – нашата проверка показа, че в различните аптеки цената на Кетоконазол варира между 5.90 и 6.40 лв.).