Магданозът, който неслучайно много хора определят като най-популярната подправка на света, наистина е нещо далеч повече от обикновена декорация за чинията с храна. Античните гърци го считали за свещен и носели венци от магданоз – за да стимулират апетита си. Древните римляни пък дъвчели листа от магданоз преди да пият вино – за да се предпазят от опияняването.
Член на семейство Umbelliferae, магданозът, или Petroselinum crispum, има две основни разновидности: къдрав и италиански плосколист.
Хранителни вещества в магданоза
Магданозът, и особено неговата т.нар. италианска разновидност, съдържа много полезни за здравето витамини и минерали – витамини А, В12, С и К, бета-каротин, фолиева киселина, както и желязо, калций и протеини. Половин чаша пресен магданоз ни носи 10% от дневната препоръчителна доза желязо и съдържа 3 пъти повече витамин С от същото количество портокали.
Изобилието от хлорофил в магданоза подсилва имунитета, ограничава възпаленията, прочиства токсините, премахва мукуса и освежава дъха.
Зелената подправка съдържа и алфа-линоленова киселина, омега-3 мастни киселини, които помагат за предотвратяването на сърдечносъдовите заболявания и артрита.
Витамин А и каротеноиди
Магданозът е богат на витамин А – съдържа 320 IU в супена лъжица, което са 10% от препоръчителната дневна доза. Витамин А е важен за доброто зрение, за растежа на костите и за клетъчния растеж и диференциация. Той помага и за регулирането на имунната система и съдейства на лимфоцитите да се борят по-ефективно с инфекциите.
Освен щедрото количество витамин А, една супена лъжица магданоз съдържа и 192 микрограма бета-каротин – мощен антиоксидант, провитамин А (което означава, че в тялото се превръща в този витамин).
Два други каротеноида в магданоза – лутеин и зеаксантин – помагат за предпазването от макулна дегенерация – очно заболяване, чиито причини са свързани най-вече със стареенето.
Витамин С
В 1 супена лъжица магданоз се съдържат 5,1 мг витамин С (аскорбинова киселина). Водноразтворим, витамин С се освобождава през урината и трябва да бъде приеман често в съответната доза, защото не може да се произвежда и складира от човешкия организъм.
Витамин С е необходим за формирането на колаген, който е нужен за производството на кожни клетки, лигавици, сухожилия и кръвоносни съдове. Освен това е жизнено важен за възстановяването и поддържането на здравето на костите и зъбите.
Витамин С е противовъзпалителен агент и мощен антиоксидант, който отстранява свободните радикали от тялото.
Витамин К
Витамин К е мастноразтворим витамин, нужен за правилното съсирване на кръвта и правилното усвояване на калция от костите. Той се произвежда и в самото тяло от бактериите в червата, но приемът на антибиотици може да доведе до дефицита му.
Витамин К помага за понижаването на риска от костни фрактури, особено при жените след менопаузата, които са изложени на риск от остеопороза. Както всички храни, които съдържат хлорофил, магданозът е богат на витамин К като в една супена лъжица се съдържат 62,3 микрограма.
Магданоз и рак
Магданозът съдържа летливо масло, наречено миристицин, което може да попречи на формирането на тумори в белите дробове, сочат резултатите от изследване, публикувано през октомври 1992 г. в изданието Carcinogenesis. Той съдържа и флаваноидната съставка апигенин, която може да спре растежа на раковите клетки при рак на гърдата, според изследване на университета на Мисури, публикувано в Cancer Prevention Research. Салман Хайдер, ръководител на изследването, уточнява, че апигенина (който се намира също така в целината, ябълките, портокалите и ядките) ограничава цялостния брой туморни клетки.
Подобрява храносмилането и хормоналната активност
В ролята си на естествен диуретик магданозът елиминира излишните вещества и токсините в организма и намалява задържането на вода, което от своя страна води до отслабване.
Високото съдържание на ензими подобрява храносмилането на протеините и мазнините и подпомага абсорбирането на хранителните вещества от тялото.
При жените магданозът помага и при ПМС, регулира менструалния цикъл и облекчава симптомите на менопаузата като раздразнителност, депресия, изсъхване на кожата и косопад.
Магданозът добавя вкус и питателност към храните
За да се храним по-здравословно и да овкусим ястията си, можем да заменим традиционните подправки като сол и захар с магданоз, предлага Сузана Зик, изследовател в университета на Мичиган. Можем да накълцаме магданоз и да го добавим към повечето сандвичи, салати и супи.
Магданозът придава много приятен вкус на яхниите и сосовете, като е най-добре да се прибавя към края на процеса на готвене. Той е и е прекрасна съставка към прясно изцедени зеленчукови сокове.
Лесно достъпен и винаги пресен
Можем да сложим китка магданоз във висока чаша с вода, да го покрием и оставим в хладилника – така ще имаме под ръка дълго време прясна подправка. Изсушеният магданоз няма нищо общо с вкуса на пресния. Можем и да си посадим магданоз през пролетта или лятото във влажна и обогатена почва – или в градината, или в саксия в кухнята – и да го оставим да расте на шарена сянка.
Кога трябва да внимаваме с магданоза
Макар че магданозът се счита като цяло за безопасен, бременните трябва да го избягват, защото в големи количества може да предизвика контракции на матката. Освен ако не сме специалисти в разпознаването на ядливите растения, е задължително да си купуваме магданоз от магазина, а не да го берем в дивата природа, защото прилича на няколко разновидности силно отровен бучиниш, който може да доведе дори до летален изход.
Макар и много рядко може да възникнат алергични реакции от магданоза. Ако сме алергични към моркови, целина или копър, е възможно да сме алергични и към него. За да запазим полезния витамин К в магданоза, трябва да избягваме да го замразяваме.
Източник: zdrave.bg