Еньовден е още един пример за съвместяването на традиционните народни поверия и християнската вяра. Празнуван всяка година на 24 юни – един от най-дългите дни в годината, Еньовден е събрал в себе си едновременно християнската традиция – рождения ден на св. Йоан Кръстител (или Йоан Предтеча) и онова върху което тя се е насложила – езически култ – почитание към лятното слънце, което дава надежда за плодородие.
Народната традиция определя Еньовден и като ден на билкитееньовче), използвана от народната медицина при стомашно-чревни проблеми (действа диуретично) и срещу инфекции.
По древен обичай хората се качват по хълмовете, за да посрещнат изгрева и гледат сянката си – ако тя е цяла, значи ще са здрави цяла година.
В някои райони на България – особено в южна – е бил широко разпространен обичаят Еньова буля – момите от селото обличали някое 7-8 годишно момиченце в булчинска носия, намятали отгоре червено було, качвали го нечии рамене и обикаляли цялото село и нивите – за плодородие и здраве.
Народната традиция гласи, че от Еньовден продължителността на деня започва да намалява, а годината започва да върви към зима. И преди слънцето да поеме дългия си път, то спира да си почине, и окъпано в „живата вода“, изгрява много рано сутринта – за да се прости със света, който няма да види до догодина. Смятало се, че в нощта срещу празника водата придобива особена магическа сила. Затова – за лечение и гадаене, при залез слънце се взимала от чист сладък извор „мълчана вода“ (т.е. налята при пълна тишина – за да не се погуби от човешки глас магическата ѝ сила). Момите оставят китките си през нощта в мълчаната вода и на сутринта гадаят по тях кой ще е бъдещият им жених (обичай, известен като ладуване).
През нощта срещу празника не бива да се пие вода, нито да се налива, а в самия ден не се пере, за да не се поболее член на семейството.
Съществува и поверие, че в нощта срещу Еньовден там, където има заровено имане, от земята излиза син пламък.
Имен ден на 24 юни празнуват: Деян, Дияна, Еньо, Енчо, Йоана, Йоан, Яни, Яна, Янина, Янка, Янита, Янко, Янчо.