В пищната зеленина на младия юни какво по-прекрасно от това да напълним очите и душата си с невероятните природни красоти на родните планински пейзажи. Предлагаме ви два маршрута в Родопите, подходящи за разходка през уикенда.
Маршрут с.Широка лъка – местност Превала – Смолянски езера (продължителност 4 часа)
Маршрутът тръгва от центъра на село Широка Лъка по посока на кк. Пампорово. След 15 минути се достига до сводест мост над р. Широколъшка, където се влива малката рекичка Ослен. Завивате на дясно и продължавате по горския път, по десния браг на река Ослен.
Непосредствено в началото на маршрута се намира природната забележителност “Летната гора”, обявена за защитена територия с цел запазване на вековната смърчово-елова гора. След 15 минути се достига до пейка с масичка и чешма, наречена Гергана (Езмото). Местното население счита, че тази вода е лековита. На 40 минути след чешмата, пътят прави завой, където има друга чешма, наречена “Джуфарови”. По левия склон се виждат къщи от махалата Гращица.
След 30 минути маршрутът преминава в асфалтиран участък. В източна посока е местността Ливадица – обширни ливади на с. Стойките. В югоизточна посока извисява снага Черни връх (1845м.). На югоизток е височината Врача – историческа местност с останки от крепост от времето на Второто българско царство. На дясно, в югозападна посока се виждат височините Кузуятак (2109 м. н.в.) и рида Мечата каба. На запад се вижда връх Турлата (1824 м.), а по-надясно връх Широколъшки снежник (2188), известен сред местното население като Шилестата чука.
Маршрутът отново напуска асфалтирания път и продължава по черен път в източна посока през поляните на местността Ливадица. На 10 минути след ливадите се изкачвате в югоизточна посока по горски коларски път. За 45 минути излизате в най-горната му част, в местността Кабата. След това продължавате в източна посока по камионен път и стигате до местността Превала.
В продължение на 45 минути се върви по шосето за град Смолян, до местността Крива река. След 10 минути се стига до почивна станция “Мечта”. Заобикаля се сградата от ляво и след 10-15 минути, вървейки по добре оформена пътека минавате покрай едно от 7-те прочути Смолянски езера. Край хижата се намират трите горни езера. От тях, най-горното, наречено “Мътното” е най-дълбоко.
След езерото излизате отново на асфалтиран път, по който продължавате нагоре и след още 5 минути стигате хижа “Смолянски езера” . Тя е разположена на терасовидна поляна на 1526м. надморска височина.
От района на х. “Смолянски езера”, седалкова въжена линия извежда туристите до връх Снежанка.
До връх Снежанка, в периода между 20.05 и 15.09, можете да стигнете и от центъра на кк.Пампорово, като вземете първо Лифт 1 до хижа Студенец, а от там Лифт 2 за върха. От връх Снежанка до хижа “Смолянски езера” може да вземете Лифт 4.
Маршрут с.Триград – с.Ягодина – Ягодинска пещера – Буйновско ждрело (продължителност 2ч.30мин.)
Маршрутът започва от новия квартал на с. Триград, в северозападна посока, по черния път за с. Ягодина. Основната скала по маршрута е от изветрен мрамор и върху карстовото било, почти през целия поход, не се среща вода подходяща за пиене. Изкачвайки се нагоре, след около 20 мин., ще имате възможност да се насладите на невероятната гледка към почти отвесно спускащото се северни склонове на Триградските скали.
Пътят продължава към с. Ягодина, вече по маркирания в червено европейски маршрут Е8. След това, пътят плавно се спуска в продължение на около 30 мин. през ливади и ниви към селото.
От с. Триград до с. Ягодина разстоянието се изминава за 1час и 45 минути. В с. Ягодина може да отседнете в уютните частни квартири, които предлагат и родопска кухня. Селото е свързано със асфалтиран път с град Девин и Доспат.
За Ягодинската пещера се тръгва по асфалтирания път надолу, като на места е възможно по стръмни пътечки да се пресичат серпентините на шосето, с цел скъсяване на разстоянието. Шосето се спуска към Буйновска река по стръмния карстов склон на планината и след 1200 метра от центъра на селото се достига до разклонение край реката. Наляво, в южна посока, с леко изкачване по асфалтирания път, на 800 метра е входа на Ягодинската пещера.
Намирайки се в района на Ягодинската пещера не пропускайте да посетите и древните неолитни жилища (4 хил. пр. н.е.), намиращи се на 10 мин от изкуствения изход на пещерата.
Температурата в пещерата е 6оС затова си вземете дебели дрехи, дори и през летните горещи дни.
Друга атракция край пещерата е т. нар. “Тарзан”, по който срещу скромна сума можете да се спуснете над малката река до входа на пещерата.
Източник: bgglobe.net