Време е да планирате лятната си отпуска?! С колко дни разполагате? На море или на планина? Рафтинг или спа център? Може би не е лоша идея да изберете това, което не само ви е интересно, но и полезно.
Далечни страни, екзотика, екстремни усещания – това е особено подходящо за всички, които са на възраст от 20 до 40 години. От една страна, с навършването на 20-та година имунната система е напълно изградена и готова за всякакви сътресения. От друга, след 40-та тя започва по-трудно се справя с тях. Но това, разбира се, не означава, че на хората на 16 или 60-годишна възраст са противопоказни далечните дестинации. Просто е нужно повече внимание.
Независимо от годините, всеки може да прави това, което му позволява физическата кондиция. Просто с напредване на възрастта ще ви трябва повече време за адаптация – 1 или 2 седмици; в противен случай през цялата си отпуска ще свиквате с новите условия, а през това време почивните дни неусетно ще свършат.
Ако работата ви е изтощителна и напрегната или обратното – скучна и еднообразна, по-добре е да разделите цялата си годишна отпуска (обикновено 4 седмици) на два пъти – през различните сезони. Или да си прибавяте по 1-2 дни към уикендите и без да хабите сили и време за път да си правите почивки някъде наблизо.
3-4 седмичното пътуване с пълна “смяна на декора” си е отделен малък живот, който наистина е способен да ви зареди с енергия за цялата година.
Опитът показва, че за повечето хора оптималната почивка е 2 седмици пътуване плюс 2 пъти по една седмица. След едномесечно откъсване от работа е по-трудно да се влезе обратно в работния ритъм.
Според оценката на психолозите, ако след двуседмичната почивка не ви се иска да се върнете на работното си място, тази работа не е за вас.
През лятото повечето хора са застрашени особено от слънчево изгаряне, което може напълно да провали почивката ви. Специалистите съветват постепенно да свиквате предварително със слънцето – с повече разходки и уикенди сред природата.
Нещо, което може да се окаже проблем при почивката на море е т.нар. йоден удар. Преходът от среда с по-малко количество йод в среда, наситена с такъв е стрес за щитовидната жлеза, която започва да реагира на промяната по различен начин. При някои хора тя започва да работи на високи обороти и се увеличава вероятността от тиреотоксикоза, а при други – забавя темпото си на работа и предизвиква отпадналост, отоци и напълняване. И двата варианта са еднакво опасни. Ето защо, ако някога сте имали каквито и да било проблеми с щитовидната жлеза, е препоръчително преди пътуването да се консултирате с ендокринолог.
Чистият планински въздух винаги се е смятал за еликсир на здравето. Неслучайно някога са препоръчвали на страдащите от различни заболявания – например на дишането или такива с туберкулоза, да ходат на санаториум в Швейцария. Още един любопитен факт е, че планинците- дълголетници са най-много след мъжете, докато жените -дълголетнички живеят в райони с по-нисък релеф. Засега науката няма обяснение за този феномен, но е факт, че планинският въздух се отразява по-добре на мъжкия пол.
По ясни причини жените страдат по-често от малокръвие. При недостиг на глобулин кръвта доставя в организма по-малко кислород, а това влияе на здравето и тонуса. В такава ситуация не е препоръчителна почивката на планината – разбира се, там кислородът е по-малко и на по-високите места дори хората с нормален хемоглобин усещат лека хипоксия.
Излизането в отпуска трябва да става колкото може по-постепенно и плавно. Също така плавно трябва да бъде и връщането на работа.
Характерът на отпуската зависи и от това в каква кондиция подхождате към нея. Ако сте напълно изтощени, по-полезна ще ви бъде почивката върху шезлонг и с книжка в ръка, отколкото „препускането” из Европа. Ако през последвата половин година не сте ставали от монитора и не сте вдигали нищо по-тежко от чашата с кафе, преходът към гмуркане или рафтинг може да се окаже непосилно натоварване.
От друга страна, ако след 2-3 седмици излежаване на пясъка, се върнете към напрегнатата работна обстановка, не очаквайте веднага да включите на максимални обороти. Затова, излизайки в отпуска, се опитайте да прецените каква може да бъде ситуацията по време на завръщането ви на работа и съобразете плановете си за ваканцията и с това.