Продължителността на съня е индивидуален показател, но младите жени на възраст от 20 до 40 години трябва да спят средно не по-малко от 7-8 часа в денонощие.
През лятото продължителността на съня намалява, а през зимата организмът изисква с около 1-1,5 часа повече сън.
Преди нощната почивка е много полезна поне десетминутна спокойна разходка на свеж въздух.
За “лека нощ” помага топла, но не гореща, вана на тялото или поне накисване на краката. Във водата може да се добавят няколко капки лавандулово масло или екстракти от лайка, липов цвят и мента.
На тези, които имат проблеми със заспиването, ще помогне интензивен масаж на мускулите на прасеца със силна гореща струя от душа. Не се препоръчва обаче вземане на душ на цялото тяло или разтриване на тялото преди сън. Тези процедури с ободряващ характер трябва да се запазят за сутринта.
15-20 минути преди водните вечерни процедури е добре да освободите краката си от обувките и чорапогащниците и да се разходите боса. Полезно е също от легнало положение да вдигнете краката си и да ги опрете в стената под максимално голям ъгъл.
Народната медицина отделя голямо внимание на вечерните процедури за краката. На ходилото се намират основни рефлекторни зони и, като го разтриваме, ние караме целият организъм да се отпусне.
Следвайки съветите на източните мъдреци, съвременната медицина, след вечерните вани за краката, препоръчва да се масажират стъпалата с пръстите на ръцете, намазани с растително масло, в което е добавен маслен разтвор на витамин Е.
Добър сън осигурява и ресането на косата с дървена четка. Такъв две-минутен масаж засилва кръвообращението на кожата на главата, сваля стреса и действа отпускащо. Но тази полезна процедура може да се прилага само при жените със здрави коси.
Причината за лош сън може да бъде както празен, така и препълнен стомах. Вечерният прием на храна трябва да бъде 1,5-2 часа преди лягане. Не се препоръчва пиенето на силен чай, а още повече кафе. Няколко глътки топло питие: мляко, чай от мента, касис, малина, липов или ябълков цвят, ще донесат голяма полза. Може да се пие и слаб зелен чай.
За приятни сънища до възглавница може да се сложи торбичка с билки: мента, лавандула, мащерка, листа от рози. В спалнята трябва да бъде тихо, тъмно и прохладно.
Идеалната температура е не повече от 18 градуса. Прозорецът е добре да се държи леко отворен, за да има възможност мозъкът да се храни с кислород. Само в проветриво помещение може да се наспите добре.
Не трябва да се обличат тесни нощници и пижами. Добре е бельото да бъде от естествени платове и да не пречи на движенията и дишането. Спалното бельо и нощното облекло трябва да се изваряват при пране.
Има значение и цветът на спалното бельо. Днес съвременната медицина и дизайнерите предпочитат бежово-златисти цветове с различна интензивност и синята гама. В същите тонове се препоръчва да се оформи и интериорът на спалнята: стените, килима, завесите, мебелите. Изключват се едри, ярки рисунки и щампи по тапетите и завесите.
За предпочитане е в спалнята да има меко странично осветление от нощна лампа. Много от дамите погрешно смятат, че вечер е добре да се вземе сънотворно хапче и така да се осигури спокоен и дълбок сън.
Истината е, че, ако няма установен медицинско проблем, свързан с безсънието ви или емоционалното ви състояние не го изисква абсолютно, много по-полезно би било да изпълните лесните процедури, за които ви разказахме. Те са необходими на тези, които страдат от безсъние и полезни за всички: дори и за тези, които спят дълбоко.