Нормално е да се почувствате наранени, уязвими или ядосани след като загубите работата си. Добрата новина е, че, въпреки стреса от загубата на работата и липсата на такава, има много неща, които можете да направите, за да поемете контрола над ситуацията и да повдигнете духа си.
Можете да преминете през този тежък период като се грижите за себе си, като се обърнете към другите хора около себе си и се фокусирате върху целите си. Загубата на работата може да бъде и възможност, която да ви помогне да разгледате критично живота си, да преосмислите целите си и да преоткриете какво наистина ви прави щастливи.
Как да преодолеем емоционалните върхове и спадове при липсата на работа:
– Пишете за чувствата си. Изразявайте всичко, което чувствате относно това, че сте безработни, включително неща, които бихте искали да сте казали (или не) на бившия си шеф. Това е особено пречистващо, ако новината, че оставате без работа ви е била поднесена по безчувствен начин.
– Приемете реалността. Колкото е важно да осъзнаете трудността на това да сте без работа, толкова е и важно да избегнете потъването в отчаяние. Вместо да продължавате да мислите за загубата на работата – колко е било нечестно, колко лошо е било поднесено като новина, какво сте можели да направите, за да го предотвратите, колко по-добър би бил животът ви, ако не се беше случило – опитайте се да приемете ситуацията. Колкото по-рано го направите, толкова по-рано ще пристъпите към следващата фаза в живота си.
– Не се самообвинявайте. Лесно е да започнете да се критикувате и обвинявате, когато сте изгубили работата си и сте безработни. Но е важно да избягвате да се разстройвате сами. Ще ви е необходима пълна самоувереност, докато търсите нова работа. Възразявайте на всяка негативна мисъл, която ви идва наум. Ако започнете да си мислите “аз не струвам” си напишете на листче доказателство за обратното – “загубих работата си заради кризата, не защото не съм добра в това, което правя”.
– Потърсете утешителна мисъл. Изгубването на работата е по-лесно за приемане, ако можете да откриете нещо положително в загубата. Какво можете да научите от този опит? Може би загубата на работата ви и безработицата са ви дали шанс да си помислите какво искате от живота и да преосмислите приоритетите си в кариерата. Може би това ви е направило по-силни. Ако потърсите, със сигурност ще намерите нещо ценно като опит.
Стресът от загубата на работата и безработицата могат да се отразят на здравето ви. Сега е по-важно от всякога да се грижите за себе си. Това значи да задоволявате емоционалните и физическите си нужди и да си поставите за приоритет справянето със стреса.
Как да се справите със стреса от липсата на работа:
– Изградете баланс в живота си. Не оставяйте търсенето на работа да ви погълне. Отделете време за забавления, почивка и отпускане – за това, което ви съживява. Търсенето на работа ще бъде по-ефективно, ако сте във възможно най-добра умствена, емоционална и физическа форма.
– Отделете време за редовни физически упражнения. Упражненията могат да бъдат чудесен отдушник на стреса и тревожността, докато сте безработни и търсите работа. Това е и мощен начин да повишите настроението и енергията си. Поставете си за цел да правите поне по 30 минути упражнения през повечето дни от седмицата.
– Спете до насита. Сънят има силно влияние върху настроението и продуктивността ви. Уверете се, че спите между 7 и 8 часа всяка нощ. Това ще ви помогне да държите под контрол стреса и да се фокусирате, докато търсите работа.
– Практикувайте техники за релаксация. Техниките за релаксация като дълбокото дишане, медитацията и йогата са могъщо противосредство на стреса. Също така те повишават чувството ви за спокойствие и радост и ви научат как да останете спокойни в ситуации на предизвикателства – като загуба на работата.
Как да останете положително настроени, докато търсите работа?
Дългото търсене на работа може да се отрази на настроението и светогледа, особено, ако сте безработни в момента. Ако намирането на работа ви отнема повече време, отколкото сте очаквали, следващите препоръки могат да ви помогнат да останете фокусирани и оптимистично настроени.
– Придържайте се към редовна ежедневна рутина. Когато нямате работа, на която да ходите всеки ден, е възможно лесно да загубите мотивация. Отнасяйте се към търсенето на работа както към нормална работа с начало и край на работното време. Следването на график ще ви помогне да бъдете по-ефективни и продуктивни, докато сте безработни.
– Съставете си план за търсене на работа. Избягвайте да се претрупвате като разцепвате големите цели на малки стъпки, с които можете да се справите. Вместо да се опитвате да свършите всичко на веднъж, си поставете приоритети. Ако нямате късмет в търсенето на работа, отделете малко време да премислите целите си.
– Направете списък на положителните си страни. Включете в списък всички неща, които харесвате у себе си, включително умения, личностни черти, постижения и успехи. Запишете си проектите, с които се гордеете, ситуациите, в които сте се справили блестящо и нещата, в които сте добри. Препрочитайте често списъка, за да си припомняте силните си страни.
– Станете доброволец. Безработицата може да подрони самооценката ви и да ви накара да се почувствате ненужни. Доброволчеството помага да поддържате чувство за цел и ценност. А помагането на другите е бързодействащ начин да си повишите настроението. Доброволческите дейности могат да ви осигурят и натрупване на опит в кариерата, социална подкрепа, възможности за осъществяване на контакти и дори могат да отворят нови вратички за кариерата ви.
– Фокусирайте се върху нещата, които можете да контролирате. Не можете да контролирате това колко бързо един потенциален работодател ще ви се обади или дали ще реши да ви наеме. Вместо да губите ценната си енергия за неща, които не можете да контролирате, обърнете вниманието си към нещата, които можете – като съставянето на страхотно мотивационно писмо и резюме, специално адаптирано към изискванията на организацията, за която искате да работите.