Никога преди не е имало толкова много продукти на пазара, които се стремят да задоволят желанието на жените да останат младолики и жизнени с възрастта. И все пак всеки ден, въпреки всички хапчета против състаряване и продукти за грижа за тялото, правим неща, които драстично ни карат да изглеждаме по-стари. Какво можем да направим, за да спрем преждевременното сбръчкване, хроничните заболявания и спада в енергията? Ето кои ежедневни навици бойкотира старанията, които полагаме, за да не се състаряваме.
1. Преяждането
Преяждането може да повлияе на тялото по много негативни начини. То не само ще добави сантиметри около талията ни, но може да предизвика и ранни знаци на сърдечни заболявания и тип 2 диабет. Още по-лошото е, че преяждането разтяга стомаха, което води до състояния като херния или язва. Намаляването на калориите и мазнините от диетата и бавното дъвчене могат да понижат вероятността да преяждаме.
2. Продължителното гледане на екрана
Независимо дали гледаме телевизия, играем на видео игри или сърфираме в Интернет, гледането в екрана през по-голямата част от деня не се отразява добре на тялото. Това може да увреди зрението (мигаме повече, когато гледаме екрана), талията (не изгаряме достатъчно калории седейки) и мозъка ни (той се нуждае от активна стимулация, за да не дегенерира). Ако ограничим времето пред екрана, веднага ще забележим разликата в начина, по който тялото и ума ни се чувстват.
3. Стресът
Стресът има негативно въздействие върху здравето на тялото – от ефективността на сърцебиенето до скоростта на реакция на мозъка в определени ситуации. Важно е да научим какво предизвиква стрес у нас, за да си създадем начини да избягваме или преодоляваме стресиращите ситуации. Ако се чудим откъде да започнем, първото ключово условие е да се научим да казваме „не”. Повечето от стреса, който преживяваме, може би идва от неспособността ни да балансираме всичко, с което се захващаме – като партита, работа, хобита, грижа за семейството и други. Освен ако не се наслаждаваме на всичко, което правим, значи е време да кажем „не” и да си освободим повече време за почивка.
4.Западналият сексуален живот
Според резултатите от скорошни проучвания здравословният активен сексуален живот е ключов компонент за поддържането на жизнеността и за предотвратяването на знаците на стареене. Сексът не само понижава стреса, но и химикалите, които тялото ни освобождава при оргазъм помагат за стимулиране на имунната система, за облекчаване на болката и за подобряване на сърдечната дейност. Още повече, някои експерти вярват, че редовният секс има повече странични позитивни ефекти върху тялото от увеличаването на времето за сън. Затова, сериозно, време е да се захващаме за работа!
5. Шумният мп3 плейър
Напредването на технологиите ни дава способността да слушаме музика навсякъде, където отидем – в метрото, в колата, във фитнеса. Но силните звуци от мп3 плейъра могат необратимо да увредят качеството на слуха ни. А нищо не може да ни накара да се чувстваме по-стари от неспособността да чуваме. Важно е да знаем до каква степен да ограничим звука така че да е безопасно и комфортно нисък, както и да си набавим слушалки, който ограничават външните шумове, за да не се изкушаваме да увеличаваме повече плейъра.