С наближаването на Коледа и Нова Година пред много родители възниква въпросът какво да подарят на своето дете за празниците.
Родители започват да търсят подарък със “смисъл”, т.е. такъв, който ще има значение за развитието на детето, а не някаква “проста” играчка. Но психолозите, които се занимават с проблемите, свързани с развитието на детето твърдят, че елементарните и традиционни играчки са много по-добър подарък за малките, отколкото сложните електронни игри.
“Традиционните играчки, които много от родителите възприемат като остарели и които не са скъпи, са много по-полезни за развитието на детето, отколкото съвременните електронни изобретения, които се смятат за “развиващи” интелекта играчки”, отбелязва доктор Кати Хирш Пасек от университета Темпъл в Пенсилвания, САЩ.
За да се развиват децата, те трябва да имат възможност да решават различни творчески задачи. Една играчка е идеална, ако нейната “работа” ангажира на 90% инициативата на детето и само 10% се определят от нейното устройство. Много играчки са способни да пеят, танцуват или свирят, показвайки на детето кои клавиши то трябва да натиска. Точно това трябва да се избягва – нека детето само да реши какво да прави с играчката.
“Играчката трябва да зависи от детето и да се подчинява на неговите команди”, смята Хирш Пасек.
“Освен това, играчките трябва да развиват въображението на детето и неговата индивидуална уникалност”.
Общуването с играчката трябва да дава много възможни варианти. Това означава, че ако цялата игра се свежда до един единствен правилен отговор, детето няма да може да развива своя творчески потенциал. Затова пластелинът или конструкторът си остават едни от най-полезните играчки. Детето не е сковано от някаква рамки и само може да реши какво ще строи: сгради, фигурки или нещо друго.
Психолозите съветват родителите да разглеждат внимателно опаковките на играчките и да се отказват от купуването на тези, които производители определят като особено “способстващи за развитието на детето”.
Играчките трябва да помагат на детето да се социализира с другите. Хубаво е, ако вашето дете си играе само с вашия подарък, но още по-хубаво е, ако то споделя своето удоволствие с другите деца. Именно съвместните игри учат най-малките на сътрудничество, което е особено важно при общуването след приключването на детската възраст и при работата в екип.