“Бижутата не се носят просто, за да изглеждате добре – те са създадени, за да ви красят, а това е нещо различно.” – Коко Шанел
Когато Шанел е изрекла тези знаменити думи, не е имала предвид само красотата на бижутата и ролята им да правят жената по-хубава и да отразяват собствената й индивидуалност, а конкретно знаменитите перли – символ на елегантност и женственост: Шанел била първата, поставила на фокус непринудеността и стила на перлите.
Произход и сила
Перлите са истински “органични” скъпоценни камъни. Те или възникват естествено в черупките на мекотелите като стридите и мидите, или се “култивират”: създават се чрез слагането на външно тяло в черупката на мекотело. От древни времена, във всички фолклорни митове и легенди, перлите са се асоциирали с женствеността. Една легенда възхвалява силата на перлите да отпускат ума, за да освободят енергия за по-балансирани взаимоотношения.
Натурални и “култивирани” перли
Понякога е трудно да се различат естествените от култивираните перли. Размерът е един фактор, който служи за разпознаване. Натуралните перли не надвишават 10 мм, докато за култивираните не е рядкост да имат диаметър 12-18 мм.
Съществува голямо разнообразие от перли, най-известните от които са:
• Akoya: традиционното название за култивирани в солена вода перли, първо отглеждани в Япония.
• Conch: произвеждат се от големи морски охлюви, не притежават обичайния за перлите блясък, но външността им наподобява порцелан. Най-ценни от тях, тъй като са и най-рядко срещани, са розовите.
• Blister: куполообразна перла, създадена в процеса, когато една естествена перла започва да се формира близо до ръба на черупката на мекотелото – седефените слоеве се прикрепят към вътрешната страна на раковината.
• Oriental: общият термин за натурални соленоводни перли, произвеждани от стриди в Персийския залив край бреговете на Индия, Цейлон и Червено море.
Качеството на перлите зависи от поредица от критерии:
• Блясък: мярката за лъскавост на перлата спрямо това колко светлина отразява от повърхността си. Това е най-важния фактор, определящ цената на една перла – натуралните перли са съставени изцяло от седеф и поради това имат силен блясък, при култивираните перли е различно. Най-общо – колкото по-дълго мекотелото е във водата, толкова по-плътно се утаява седефът и следователно по-силен е блясъкът и по-високо – качеството на перлата.
• Цвят: той зависи от вида мекотело, в което се създава перлата, и от водата, в която расте.
• Форма: Идеалната форма, разбира се, е перфектната сфера.
• Повърхност: външността трябва да е гладка и чиста, без дефекти. При натуралните видове или при по-големи размери все пак са допустими леки недостатъци.
Както се е случило с много скъпоценни камъни, хората са създали начини за обработка с цел да подобрят качеството на перлите. По отношение на цвета – избелващи бани при висока температура и флуоресцентна светлина могат да направят перлата по-бяла. Изкуствени цветове биха могли да се предизвикат чрез облъчване на перлата или чрез потопяването й в разтвор от сребърен нитрат. Повечето бижута вървят със сертификат при продаването на обработени перли, като документът удостоверява вида обработка, която е претърпяна, ако има такава.
Грижи за перлите
Перлите са органични продукти, деликатни по природа и следователно изискващи редовна грижа.
Ето няколко съвета:
• Съхранявайте перлите по отделно в меки платнени торбички или кутийки.
• Избягвайте високи температури или вода от плувни басейни, за да съхраните блясъка.
• Избягвайте спрейове за коса, парфюми и козметика – първо си ги слагайте, след това почакайте да изсъхнат и чак тогава можете да сложите перлите си.
• Използвайте мек плат, за да ги почистите след като са били носени.
• Желателно е да се пренанизват – приблизително на 4-5 години, за предпочитане с възелчета между отделните перли (за да се избегнат евентуални отчупвания по крайчетата).
Комбинирайте перлите с облеклото
Цветът на перлата може да се повлияе от множество фактори, включително от вида мекотело и минералното съдържание на водата, в която израства. Цветовете, в които се срещат са бял, розов, сребрист, бежов, златист, зелен, син и черен. Колкото по-редки са цветовете, толкова по-скъпа е перлата.
Перлите сами по себе си или в комбинация със злато или сребро са перфектният начин за изразяване на женственост. Всеки един от тези цветове лесно се комбинира с всеки цвят от гардероба на една жена. Вечните бижута, които могат да се носят и денем, и нощем – загатващи лека женственост в суровото офис обкръжение или обаяние във вечерния тоалет.
Перлите, както и малката черна рокля, са емблематични за вечното в модата.