Докато повечето хора биха желали да притежават мъдрост, малко са тези, които наистина знаят какво всъщност е мъдростта. Мъдростта не е знание. На практика, лесно може да натрупате познание под формата на факти, теории и принципи, но ако не можете да прилагате тази информация в живота си, всъщност сте точно на противоположния край на мъдростта. Мъдростта не е просто да знаете какво е добро за вас, но да прилагате това знание в ежедневието си. Когато постигнете това, сте постигнали и мъдростта.
Как се става Соломон?
Библията разказва следната история за младия, току-що възкачен на престола цар Соломон:
“7. В оная нощ яви се Господ на Соломона и му каза: искай, каквото желаеш, за да ти дам.
8. Соломон отговори Богу: Ти стори на баща ми Давида голяма милост и ме постави цар вместо него.
9. Нека сега, Господи Боже, се изпълни словото Ти към баща ми Давида. Понеже ме възцари над народ многоброен, като земния прах,
10. дай ми сега мъдрост и разум, за да излизам и влизам пред тоя народ; защото, кой може да управлява тоя Твой голям народ?
11. И рече Бог на Соломона: задето си имал това на сърце и не поиска богатство, имот и слава, нито душите на твоите неприятели, нито пък поиска много дни, а си поиска мъдрост и разум, за да управляваш Моя народ, над който те поставих за цар,
12. мъдрост и разум ти се дава, а богатство, имот и слава ще ти дам такива, каквито у царете преди тебе не е имало, нито ще има след тебе.” (2 Летописи 1:11-12)
Речниците дефинират мъдростта като «знание и способността то да бъде използвано по подходящ начин».
Поради факта, че Соломон поискал не само знание, но и мъдрост как да прилага знанието ефективно, той бил възнаграден с такива неща като богатство и слава. Защо? Защото само когато човек знае какво да прави с това, което има като даденост, може да получи повече.
В по-съвременен вариант Джордж Бърнард Шоу казва: “Ние сме мъдри не със спомените за миналото, а с отговорността ни за бъдещето”.
Преследването на мъдростта е добро за Троицата на човешката личност: ум, тяло и дух. Мъдростта не е магия, която се случва на едни и подминава други. Ако искате да бъдете мъдри, всичко, което трябва да направите е да вземете решение да бъдете мъдри и да работите за постигането му.
Как да постигнете мъдрост?
Може би следващите препоръки ще ви помогнат да си отговорите на този въпрос:
1. Изберете да бъдете мъдри. Ако искате най-доброто за себе си в този живот, трябва да започнете от решението да го приложите на практика. Твърде много хора се държат глупаво, въпреки че знаят което е добро за тях, само защото не са направили избора да го приложат – т.е. избора да бъдат мъдри.
2. Доверете се на инстинктите си. Според много съвременни духовни водачи, мъдростта се проявява именно чрез инстинктите ни. Интуицията е много повече от предчувствие – тя е по-скоро Божи глас в нас, дар, на който трябва да обръщаме по-специално внимание. Този глас знае повече, отколкото си мислите и то за повечето неща.
3. Поставете граници. След като пожелаете да бъдете мъдри, правилата за това как ще живеете живота си ще се променят. Ще започнете да си задавате въпроси: дали е мъдро, например, да продължите да търпите настоящата си работа или човека, който е разбивал сърцето ви няколко пъти. Поставяйки граници за това, което приемате и което не желаете да приемете, е пътя, който води до истинска житейска мъдрост.
4. Заобиколете се с мъдрост. Мъдри съвети, мъдри хора, мъдри книги – всички те са знаците, които ще ви помагат да държите верния път. Освободете се от нещата и хората, които ви задържат и възпират да правите мъдри избори в живота си.
5. Учете се от грешките си. Първият път може да е било случайност. Вторият път може да е било грешка. Но третият път? Това е проблема. Помнете, мъдростта е не просто натрупване на факти като информация, а прилагането на информацията в живота.
6. Учете се от грешките на другите хора. Не е необходимо да направите всички глупости и възможни грешки в живота, за да разберете, че са грешки. Мъдростта е умението за практическа оценка на външни ситуации и умелото използване на тази информация в собствения живот. Гледайте и използвайте. Може да станете професор по живота само като го наблюдавате отстрани.
7. Избирайте мъдростта ежедневно. Едно от най-хубавите неща на живота е, че докато сме живи, никога не придобиваме цялата мъдрост, от която се нуждаем. Така се запазва тръпката от приключението, наречено човешки живот. Бъдете отворени за това, че във всяка една минута живота иска да ви научи на нещо ново. Това също е част от мъдростта.