За ползата от кърменето няма нужда да се говори. Но каква храна трябва да употребява кърмещата жена, за да предпази детето си от болки в коремчето или от алергични реакции е въпрос, който си струва да повдигнем.
Много жени по време на кърменето не употребяват пържена или солена храна. По този начин те се ограничават и като че ли страдат от наследствена хранителна алергия или я предават на детето си. Всъщност от хранителна алергия страда повече децата, които са на изкуствено хранене. Ето защо средностатистическата жена не трябва да спазва строги правила за хранене.
В началото на кърменето майката трябва да бъде особено внимателна: ферментната система на новороденото е уязвима през първите три седмици след раждането. И затова през този период храненето трябва да бъде изградено на принципа „да не се навреди” не бебето.
Всеки продукт, попаднал в майчиния организъм, се понася по определен начин. Зелето и грахът не могат „да попаднат” в кърмата, но при детето може да се наблюдава някаква реакция към тези продукти. Неусвоената храна може да бъде причина за лошото здравословно състояние на кърмачето. Затова всички продукти трябва да бъдат пресни, без консерванти, минимално рафинирани, без канцерогени и химически добавки. Това значително ще облекчи живота на майката и на детето.
През първите три седмици от кърменето, педиатрите препоръчват на майките да се въздържат от следните продукти, провокиращи алергиите: мед, цитрусови плодове, шоколад, а употребата на млечни продукти да се сведе до минимум, тъй като те се понасят лошо от детския организъм и предизвикват образуването на обриви по кожата.
Въвеждането на нови продукти трябва да става постепенно. Задължително трябва да се наблюдават реакциите на детето. Най-добре е сутринта да се изяде малка порция или парче от новия продукт и внимателно да се наблюдава състоянието на детето. Ако възникнат колики, те ще минат до вечерта и нощта ще протече спокойно.
Ако детето е здраво и се чувства добре, след третия месец майката може да се върне към обичайното си хранене. Нали бременността и кърменето са естествени физиологични процеси и тяхната успешност не е свързана с диетите?! Нито един бозайник не променя хранителните си навици, заради появата на неговото дете на бял свят!
Специална диета трябва да се спазва само в случаите, когато майката или бебето са изразени алергици. Но този проблем трябва да се разрешава с помощта на лекар или опитен консултант.
На всички жени, независимо от здравословното състояние, наличието на алергия и т.н. не се препоръчва да употребяват:
– алкохол (в това число и бира)
– силно кафе или чай, които възбуждат нервната система на детето
– лук, чесън (силната специфична миризма може да не се хареса на детето)
– продукти с консерванти, оцветители, концентрати
– силни подправки, сосове и маринати
– продукти, провокиращи алергията: шоколад, цитрусови плодове, раци, деликатесни видове гъби
– пушени продукти, консерви, майонеза
– рафинирани въглехидрати – кремове, торти, пасти
– зеле, грах, грозде, ряпа, краставици и други плодове и зеленчуци, които способстват за повишеното образуване на газове в червата
– мазна храна
– газирани напитки.
Кърмещите майки задължително трябва да се хранят с:
– мляко и млечни продукти с не повече от 2% масленост, твърд кашкавал, извара
– всякакъв вид хляб (особено пълнозърнест)
– месо и риба – задушени или запечени
– птиче месо
– варени или печени картофи, но в умерени количества
– макарони без силни подправки и лютиви сосове
– яйца – 3-4 пъти седмично под формата на омлет
– печени ябълки, круши, един банан дневно
– цвекло и моркови с растителна мазнина
– ядки
– мармалад
– компоти от сушени плодове
– минерална вода, сок от ябълки, сливи, зелен чай, билков чай.
Много майки смятат, че след всяко кърмене те трябва да се хранят обилно, тъй като в противен случай няма да имат кърма. Но всъщност лактацията е единственото време от живота на жената, когато мазнините се отделят по естествен начин с кърмата. И напълно погрешно е да се мисли, че приемайки мазна храна, майката ще увеличи маслеността на кърмата си. Процентът на мазнини в кърмата е постоянен.
Това са основните препоръки за здравословното хранене по време на кърмене. На майките, които и преди кърменето не са обичали чипсове и кока-кола, няма да им се наложи да променят своето хранене. Но всички останали, които не са се хранили пълноценно и здравословно, трябва да нормализират храненето си, за да могат хармонично да го съвместят с процеса на кърменето.